Przepis na Rozwój – czas na niskoemisyjną GOZpodarkę

Projekt: Przepis na Rozwój – czas na niskoemisyjną GOZpodarkę

#FUNDUSZEUE #FUNDUSZEEUROPEJSKIE #GOZ

Poznaj…

Opis projektu

Pytania?

FAQ

Zobacz pliki…

Do pobrania

Po prostu…

Napisz do nas

Harmonogram naborów

Do pobrania

Co nowego…

Facebook

Kliknij i…

Zaloguj się

GOZ

Gospodarka Obiegu Zamkniętego

GOZ – gospodarka o obiegu zamkniętym, zgodnie z założeniami zielonej ekonomii to model rozwoju gospodarczego, w którym przy zachowaniu warunku wydajności, spełnione są następujące podstawowe założenia:

  1. wartość dodana surowców/zasobów, materiałów i produktów jest maksymalizowana lub
  2. ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana, a powstające odpady są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia, recykling, inne sposoby odzysku, unieszkodliwienie)

Koncepcja GOZ obejmuje każdy etap życia produktu: od projektowania, przez produkcję, dystrybucję, konsumpcję, aż do momentu, kiedy produkt traci na wartości i staje się nie odpadem, lecz surowcem do kolejnych procesów. Zmiana rynku w kierunku GOZ wymaga zaangażowania producentów, instytucji odpowiedzialnych za procesy ustawodawcze oraz świadomych konsumentów

Opis projektu

Poznaj założenia projektu Przepis na Rozwój – czas na niskoemisyjną GOZpodarkę.

11 111 276, 53 zł

Dofinansowanie wynosi 100%  (pomoc de minimis).

Operatorem w Projekcie jest HRP Grants Sp. z o.o.

Partnerem Projektu jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarnowski.

01.03.2024 r. – 28.02.2027 r.

Projekt skierowany jest do przedsiębiorców z całej Polski.

Celem projektu jest rozwinięcie potencjału do rozwoju w kierunku nisko- i zeroemisyjności lub gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), poprzez rozwinięcie umiejętności/kwalifikacji/kompetencji w zakresie zielonej ekonomii przez co najmniej 1014 pracowników z 376 przedsiębiorstw, zaangażowanych lub wobec których planowane jest zaangażowanie w proces planowania lub wdrażania rozwiązań gospodarki zeroemisyjnej lub GOZ.

Zdobyta przez nich wiedza i umiejętności umożliwią dostosowanie pracowników, przedsiębiorców i przedsiębiorstw do wymagań związanych z ochroną środowiska naturalnego i jego zasobów, przy jednoczesnym zachowaniu warunku wydajności i zyskowności przedsiębiorstw.

W ramach Projektu, wsparcie można otrzymać na dwie możliwości.

Pierwsza- USŁUGI SZKOLENIOWE (ścieżki szkoleniowe)

Ścieżka wsparcia to profesjonalny dobór konkretnych szkoleń i doradztw ukierunkowany na podniesienie kompetencji.

  • Ścieżka 1- Podstawy GOZ + praktyczne aspekty GOZ
  • Ścieżka 2- Praktyczne aspekty GOZ
  • Ścieżka 3- Wybrane, specjalistyczne praktyczne aspekty GOZ

Druga – DORADZTWO

Przedsiębiorcy, którzy ukończą szkolenia, będą uprawnieni do skorzystania z spersonalizowanego doradztwa związanego bezpośrednio z tematyką szkoleń. To doradztwo obejmie planowanie strategii rozwoju GOZ w przedsiębiorstwie oraz ewentualne działania wdrożeniowe GOZ, jeśli wynikną one z identyfikowanych potrzeb rozwojowych uczestników szkoleń.

Ścieżki wsparcia

i doradztwo

Ścieżka wsparcia– ścieżka wsparcia to profesjonalny dobór konkretnych szkoleń, które powinny uwzględniać zagadnienia z zakresu planowania strategii rozwoju i działania związane z wdrożeniem rozwiązań GOZ.

  • Ścieżka 1 – przygotowanie i przeprowadzenie działań szkoleniowych dotyczących łącznie:
    • kontekstu i podstaw GOZ w działalności przedsiębiorstw (część ogólna) obejmuje m.in takie tematy jak: zrównoważony rozwój w działalności przedsiębiorstw, cyrkularne modele biznesowe z przykładami dobrych praktyk, Istota regulacji unijnych (taksonomia) i krajowych oraz działań rządowych wspierających rozwój GOZ etc.
    • praktycznych aspektów GOZ w działalności przedsiębiorstw (część specjalistyczna)obejmuje m.in takie tematy jak: hierarchia postępowania z odpadami i zarządzanie odpadami, sektorowe uwarunkowania ograniczoności surowców i narzędzia do identyfikacji materiałów i odpadów, cyrkularne strategie projektowania produktów i usług z przykładami dobrych praktyk etc.
  • Ścieżka  2– przygotowanie i przeprowadzenie działań szkoleniowych dotyczących praktycznych aspektów GOZ w działalności przedsiębiorstw (część specjalistyczna) – kryterium: test wiedzy
  • Ścieżka 3– przygotowanie i przeprowadzenie działań szkoleniowych dotyczących wybranych praktycznych aspektów GOZ w działalności przedsiębiorstw (wybrane zagadnienia tematyczne części specjalistycznej)- kryterium: test wiedzy

Doradztwo–  działania doradcze związane bezpośrednio z działaniami szkoleniowymi- ścieżka 1,2,3. (o ile potrzeba ich realizacji wynika z potrzeb rozwojowych uczestników szkoleń)

  • przedsiębiorcy, którzy zakończyli udział w szkoleniach, mogą skorzystać z indywidualnego doradztwa związanego bezpośrednio z działaniami szkoleniowymi dotyczącego planowania strategii rozwoju GOZ w przedsiębiorstwie i działań wdrożeniowych GOZ.

Pytania i odpowiedzi

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie należy wykonać 3 proste kroki

  • Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty (potwierdzenie rocznych obrotów ze sprzedaży netto, dotyczących wielkości zatrudnienia, zaświadczenie o niekaralności)
  • Gdy nabór zostanie uruchomiony, złóż odpowiedni wniosek na stronie goz.przepisnarozwoj.pl – dołóż możliwie największej staranności przy wpisywaniu danych i wypełnianiu informacji o pracownikach i przedsiębiorstwie, to znacząco skróci czas etapu weryfikacji

Program szkoleniowy jest przeznaczony dla pracowników mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z całej Polski, a także dla przedsiębiorstw ekonomii społecznej prowadzących działalność gospodarczą.

W ramach Projektu, wsparcie można otrzymać na dwie możliwości.

Pierwsza- USŁUGI SZKOLENIOWE (ścieżki szkoleniowe)

Ścieżka wsparcia to profesjonalny dobór konkretnych szkoleń i doradztw ukierunkowany na podniesienie kompetencji.

  • Ścieżka 1- Podstawy GOZ + praktyczne aspekty GOZ
  • Ścieżka 2- Praktyczne aspekty GOZ
  • Ścieżka 3- Wybrane, specjalistyczne praktyczne aspekty GOZ

Druga – DORADZTWO

Przedsiębiorcy, którzy ukończą szkolenia, będą uprawnieni do skorzystania z spersonalizowanego doradztwa związanego bezpośrednio z tematyką szkoleń. To doradztwo obejmie planowanie strategii rozwoju GOZ w przedsiębiorstwie oraz ewentualne działania wdrożeniowe GOZ, jeśli wynikną one z identyfikowanych potrzeb rozwojowych uczestników szkoleń.

Każde przedsiębiorstwo może złożyć tylko jeden wniosek w toku trwania całego projektu.

Wszelkie niezbędne pliki, takie jak regulamin rekrutacji czy aktualne wzory załączników znajdą Państwo w zakładce „Pliki do pobrania” na stronie projektu oraz w dedykowanej do tego zakładce po zalogowaniu do systemu projektu.

Projekt przewiduje limity w postaci maksymalnej liczby osób, jakie może wydelegować Przedsiębiorstwo wg. wielkości:

  • Mikroprzedsiębiorstwo- 2 osoby
  • Małe Przedsiębiorstwo- 4 osoby
  • Średnie Przedsiębiorstwo- 6 osób
  • Duże Przedsiębiorstwo- 10 osób

Projekt nie przewiduje wkładu własnego. Dofinansowanie wynosi 100%, a wsparciem objęte jest przeprowadzenie usług w ramach wybranych ścieżek i doradztwa.

Wszystkie informacje na temat Projektu oraz terminy naborów znajdują się na stronie projektu w zakładce „Aktualności”.

Projekt uwzględnia specyficzne potrzeby różnych branż poprzez dostosowanie szkoleń do konkretnych obszarów działalności przedsiębiorstw.

Tak, tylko ta forma pomocy jest w nim przewidziana. Pomoc de minimis to wsparcie ze środków publicznych dla mikro, małych, średnich, dużych przedsiębiorców. Wartość dofinansowania udzielonego jednej firmie w trakcie 3 lat kalendarzowych nie może przekroczyć 200 tys. euro.

Nie, wyspecjalizowaną kadrę trenerską zapewnia organizator Projektu- HRP Grants sp. z o.o. Gwarantem wysokiej jakości usług jest rzetelna weryfikacja personelu o wykwalifikowanej wiedzy merytorycznej, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie szkolenia z określonego zakresu tematycznego. Dla szkoleń ogólnych będzie 1 trener, a dla specjalistycznych 2 trenerów, zapewniając odpowiednie wsparcie i jakość nauczania.

Dostarczanie wszystkich wymaganych dokumentów odbywa się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej platformy (system Realizatora), która ma na celu usprawnienie obiegu dokumentów. Tylko w wyjątkowych sytuacjach dokumenty można przekazać Konsultantowi za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Przedsiębiorca może podpisać Umowę wsparcia w formie papierowej lub w formie elektronicznej przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

  • Umowa elektroniczna musi zostać przesłana przez Przedsiębiorcę na adres e-mail wskazany przez konsultanta weryfikującego wniosek
  • Umowa papierowa musi zostać złożona w biurze lub wysłana na adres wskazany przez konsultanta

Po uruchomieniu naboru, w systemie pojawi się przycisk „złóż wniosek” i będzie on aktywny przez cały okres trwania naboru. Wniosek można złożyć jedynie w formie elektronicznej i tylko przez system.

Dokumenty złożone w formie papierowej nie będą podlegały rozpatrzeniu.

Po zakończonym naborze na stronie Projektu zostanie opublikowana lista rankingowa.. Na liście rankingowej zostaną umieszczone wszystkie złożone wnioski zgodnie z uzyskaną punktacją za kryteria premiujące. W przypadku uzyskania tej samej punktacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenia będą prowadzone tylko w formie zdalnej. Doradztwo może być prowadzone w formie zdalnej lub stacjonarnej.

Dla każdego uczestnika przypisana jest TYLKO JEDNA ścieżka wsparcia.

Nie, Ścieżki wsparcia nie można zmienić podczas trwania projektu.

Aby wziąć udział w 2 lub 3 Ścieżce niezbędne jest wypełnienie ankiety, która pozwoli zakwalifikować Pracownika do danej Ścieżki.

Uczestnicy mogą skorzystać ze ścieżek 2 i 3 po potwierdzeniu znajomości ogólnych zagadnień GOZ w ankiecie.

Działalność musi mieć status aktywny, przez cały okres udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie przedsiębiorca będzie mógł delegować pracownika, który na dzień przystąpienia do projektu jest zatrudniony w przedsiębiorstwie.

Zaleca się, aby w projekcie uczestniczyły co najmniej dwie osoby z przedsiębiorstwa, które w ramach swoich stanowisk pracy będą mogły zaplanować lub wdrożyć rozwiązania będące przedmiotem szkoleń (w tym co najmniej jedna osoba na stanowisku menadżerskim).

Przedsiębiorca zobowiązany będzie w umowie wsparcia złożyć oświadczenie, że pracownicy delegowani do udziału w projekcie będą zaangażowani lub planowane jest ich zaangażowanie w proces planowania lub wdrażania rozwiązań gospodarki niskoemisyjnej lub GOZ.

Zgodnie z regulaminem projektu przez pracownika należy rozumieć osobę, o której mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wykonującej pracę na rzecz Przedsiębiorcy:
a. pracownika w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465),
b. pracownika tymczasowego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1110),
c. osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
d. właściciela pełniącego funkcje kierownicze,
e. wspólnika w tym partnera prowadzącego regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiącego z niego korzyści finansowe.