W związku z koniecznością potwierdzenia dokumentem urzędowym kwalifikowalności uczestnika (osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo) niezbędnym jest na etapie procesu rekrutacyjnego przesłanie lub osobiste dostarczenie:
- Dokumentem jest zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające status osoby jako bezrobotnej lub biernej zawodowo w dniu jego wydania.
- W przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, dokumentem tym może być zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej w dniu jego wydania.”
- Wydanie zaświadczenia jest możliwe na jeden z poniższych sposobów:
- Należy wypełnić wniosek do ZUS o wydanie zaświadczenia. Wzór wniosku do ZUS (druk US-7) stanowi załącznik do niniejszego materiału;
- Uczestnik może również samodzielnie wygenerować dane z konta ubezpieczonego korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wydruk taki powinien obejmować przynajmniej informacje o braku tytułu do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej przez uczestnika;
- Właściwy Oddział ZUS, do którego uczestnik złożył wniosek na druku US-7 wydaje odpowiednie zaświadczenie. Wzór zaświadczenia uzgodniony z ZUS, przykładowo wypełniony, stanowi załącznik do niniejszego materiału. Inne zaświadczenia ZUS, które w swej treści potwierdzają status osoby bezrobotnej lub biernej zawodowo, również są akceptowalne.
- Uczestnik przedstawia beneficjentowi zaświadczenie o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej lub biernej na etapie rekrutacji do projektu lub później, jednak nie dalej niż przed dniem otrzymania pierwszej formy wsparcia w projekcie.
- Zaświadczenie uznaje się za ważne przez okres 30 dni od dnia jego wydania.
- Oznacza to, że uczestnik nie może otrzymać pierwszej formy wsparcia później niż 30 dni od dnia wystawienia zaświadczenia, chyba że przedstawi nowe zaświadczenie.
Dokumenty do pobrania w zakładce materiały do pobrania / dokumenty rekrutacyjne na stronie projektu Przepis na Pracę.